MEXICAN BROOCHES


Ivana Brožová is an accomplished polymer clay artist from the Czech Republic. She is probably best known for her innovative techniques and distinctly organic style. She is also a very popular teacher and attending her workshops is always a delightful experience.


Ivana has recently introduced a new series of brooches inspired by her trip to Mexico. She created the brooches using her latest technique called Naturals. She says that she had always been tempted to render ancient Aztec symbols and ornaments in polymer clay but couldn’t find a technique that would feel right for this purpose. And then she came up with Naturals, a technique that is reminiscent of pottery and stone at the same time.


Since these were the materials typically used by the Aztecs, Ivana decided to employ this technique to create these brooches. They are about 3 inches in diameter and we love everything about them – the design, the colour palette and the technique with a unique surface structure. We can’t wait to see more pieces coming out of Ivana’s studio. If you want to try out this, or other techniques invented by Ivana, keep an eye on her website and sign up for her workshops or buy a tutorial.


-


Ivana Brožová je vynikající česká polymerová umělkyně, která je pravděpodobně nejznámější díky svým inovativním technikám a výrazně organickému stylu. Je také velmi populární lektorkou a účast na jejích kurzech je vždy příjemným zážitkem.


Nedávno předvedla novou sérii broží inspirovaných cestou do Mexika. Brože vytvořila svou nejnovější technikou s názvem Naturals. Ivana se nám svěřila, že vždy chtěla ztvárnit starověké aztécké symboly a ornamenty v polymeru, ale žádná technika se jí k tomuto účelu nezdála být ta pravá. Potom však přišla právě s technikou Naturals, která připomíná keramiku a kámen zároveň. Oba tyto materiály byly typické pro aztéckou kulturu, proto se ji rozhodla použít k výrobě těchto broží.


Každá brož má asi 7 cm v průměru a líbí se nám na nich asi úplně všechno – design, barevná paleta i technika s jedinečnou povrchovou strukturou. Už se nemůžeme dočkat, až uvidíme víc kousků z jejího ateliéru. Pokud chcete vyzkoušet tuto techniku, či její další zajímavé nápady, sledujte její stránky a přihlašte se na kurz, či ji můžete podpořit zakoupením online návodu.0 views