top of page

THREE-DIMENSIONAL ANIMALS


He is popular thanks to his unique clay sculptures, which no one does in the same way as he. Its precision, size, incredible details will immediately catch your eyes. Jon Stuart Anderson is literally the artist as you can see in his art.


He started working with polymer clay already after the 1989 year. Firstly he creates bases of his animals using a wire and other materials, then he covers them with tens of layers of clay and at the end uses his characteristic canes. You can find between them patterns where he plays with perspective and light, or particular motifs like animals or things.


In the result, incredible three-dimensional sculptures are created under his arms and they are not something common in the polymer clay community. In the latest issue of the Polymer Week Magazine, you can find a very honest interview with Jon. About him, his art and the view of the artist's life. He is not ashamed to acknowledge that he has several people helping him with making his products and in the interview also reveals the whole story which will undoubtedly inspire you.


Buy the latest issue of the magazine and read more about him.


-


Je známý pro své jedinečné sochy, s kterými v polymerové komunitě nemá konkurenci. Jejich velikost, přesnost a jedinečný detail vás na první pohled zaujme. Jon Stuart Anderson je umělec v pravém slova smyslu a jeho tvorba to jen dokazuje.


S polymerovou hmotou začal pracovat již po roce 1989. Základy a kostry zvířat z drátů a různých materiálů pečlivě obaluje desítkami vrstev polymeru, aby na ně následně aplikoval své charakteristické canes. Jeho vzory si hrají se světlem i perspektivou, další jsou realistické a zobrazují zvířata i věci.


Ve výsledku pod jeho rukama vznikají rozměrné sochy, které v polymerové komunitě nemají obdoby. V nejnovějším čísle časopisu Polymer Week Magazine s Jonem najdete velmi upřímný rozhovor. O jeho příběhu, tvorbě a pohledu na život umělce. Nestydí se přiznat, že má lidi, kteří mu s prací pomáhají a odkrývá celé story, které vás bezesporu inspiruje.


Objednejte si nejnovější číslo časopisu, kde se můžete o Jonovi dozvědět více.
144 views
bottom of page