COMBINATION OF TECHNIQUES


We are happy to present you the very first post at our brand new blog. With a new website Polymer Week we are also going to bring you new inspiration and news from the clay world every single day. Let’s be inspired by the most incredible polymer clay art made by talented artists.


Olga Ledneva is a well-known clayer from Russia. She is probably the most popular there with a strong voice on social media and unique style she creates with. There are a few things which became very typical for her.
The combination of techniques, using bright colors most of the time, adding metal findings into her jewels and also placing the emphasis on the black color between others. It's lovely to see her combinations of patterns she made with textures she has designed and acrylic paint. In Olga's new collection of necklaces, you can see all of these things. They are absolutely stunning. Find more photos on her Facebook. Good job Olga!


-


Máme radost, že vám dnes přinášíme úplně první příspěvek na novém blogu. S novým webem Polymer Weeku je čas na každodenní inspiraci a novinky z polymerového světa. Pojďte se inspirovat tím nejparádnějším polymerovým uměním od talentovaných tvůrců.


Olga Ledneva je známou umělkyní z Ruska. V její zemi je pravděpodobně neznámější, ať už díky popularitě skrze sociální sítě, či díky jejímu unikátnímu stylu, ve kterém tvoří. Právě v jejím stylu se nachází několik věcí, které se staly pro její tvorbu typickými.


Kombinace různých technik, používání jasných barev, přidávání kovových komponentů do polymerových šperků a také důraz, který klade na černou barvu mezi ostatními. Je krásné pozorovat její kombinace vzorů, které vytváří pomocí textur, které sama navrhuje. V její nové kolekci náhrdelníků můžete všechny tyto typické prvky spatřit. Jsou absolutně nádherné! Více fotek naleznete na jejím profilu na Facebooku. Dobrá práce Olgo!


0 views