STITCH BY STITCH


There are many variations of embroidery imitation in polymer clay. Different artists emulate different kinds of “stitches”. These cute earrings decorated with birds and flowers remind us of cross stitch embroidery. The author of this technique, Elena Trotskaya, started using embroidery in polymer back in 2014, when she first started working with polymer clay.


She says that she loves polymer with all her heart, because it boosts her creativity. She is a professional artist, works with clay every day and devotes all her time to it. In her own words, her every day is filled with colours, ideas and inspiration, sometimes to the point that she feels overwhelmed.


If you look at Elena’s Instagram account, you can see that she is quite versatile and creates lines of polymer jewellery in many different styles. And why did she start with polymer embroidery? Elena desired to combine her love of embroidery and modelling with polymer clay.


She comes up with new designs every year and what she enjoys most is the work with colours. She says that the most important step of the whole process is to mix various shades in order to achieve the same effect as when you use cotton yarns to embroider fabric. This step of the process is key if you want your embroidery to come to life. However, the biggest challenge she is faced with when using this technique is to choose the appropriate size of metal fittings for the given size of the embroidered pattern. As far as we can judge, she’s been doing a great job.


-


Existuje mnoho různých variací polymerové výšivky. Různí umělci používání různé druhy „stehů“. Tyto roztomilé náušnice dekorované květinami a ptáčky nám připomínají křížkovou výšivku. Jejich autorkou je Elena Trotskaya, která techniku začala používat v roce 2014, když se poprvé rozhodla pracovat s polymerovou hmotou.


Říká, že polymer miluje celým svým srdcem, protože podněcuje její kreativitu. Elena je profesionální umělkyně, pracuje s hmotou každý den a věnuje jí všechen svůj čas. Podle jejích vlastních slov je každý její den naplněn barvami, nápady a inspirací. Někdy je zcela ohromena tím, jak její mysl doslova srší různými nápady. Pokud se podíváte na její instagramový účet, zjistíte, že je její tvorba velmi rozmanitá a Elena tvoří kolekce šperků v mnoha odlišných stylech. A proč začala „vyšívat“ polymerem? Jednoduše toužila spojit zálibu ve vyšívání s láskou k polymerové hmotě.


Každý rok přichází s novými vzory šperků a na tvoření jí pravděpodobně nejvíc baví práce s barvami. Svěřila nám, že nejdůležitějším krokem celého procesu je namíchání různých odstínů hmoty tak, abychom dosáhli stejného efektu, jako když vyšíváme bavlnkami na látku. Je to zcela nezbytné, pokud chceme, aby nám výšivka skutečně „ožila“. Největší výzvou je však podle Eleny vybrat správnou velikost kovových lůžek a komponentů pro daný vyšívaný vzor. Pokud můžeme soudit, daří se jí to skvěle.


313 views