top of page

RETURN TO THE EXTRUDER


Go back to simpler techniques that create a wonderful effect. For example by using an extruder and a disc with the circle.


Juliya Lauhkina of Russia thanks to this disc creates beautifully colored beads, which may not be hugely sophisticated, with their purity and a combination of colors, however, will delight everyone. Thanks to this technique, you will use a lot of old scrap clay from which you can model the balls and then cover them with sliced extruded snakes with the Gustav Klimt motif.


Polymer clay has been Julia's passion for many years. Prior to working with the polymer, she was a florist. She created the decoration for showcases and festive salons, and she also taught in high school. Just like other artists, Julia gets her inspiration all around.


-


Vraťte se zpět i k jednodušším technikám, které ve výsledku vytváří nádherný efekt. Třeba právě za použití extrudéru a nástavce s kolečkem.


Juliya Lauhkina z Ruska s jeho pomocí tvoří nádherně barevné korále, které možná neoslní propracovaností, svou čistotou a kombinací barev ovšem nadchnou každého. Díky této technice tak zpracujete spoustu starého scrapu, ze kterého můžete vymodelovat kuličky a následně je pokrýt nakrájenými hady z extruderu s motivem podle Gustava Klimta.


Polymerová hmota je pro Juliyi její vášní již mnoho let. Před tím než začala pracovat s polymerem, byla floristkou. Zabývala se výzdobou výkladních skříní a slavnostních salónů a také tento obor vyučovala na střední škole. Stejně jako ostatní umělci, i Julia čerpá svou inspiraci všude kolem sebe.
333 views
bottom of page