MIKA THE FOX


Karolina Söderberg is a Swedish polymer clay artist, polymer clay shop owner and organizer of Nordic Poly Camp (NPC). She creates cake toppers, lovely animals covered in flowers and, of course, jewellery. We immediately fell in love with her fox, Mika. Karolina says that he was inspired by fall season but she only managed to make him in springtime. The creative process was so long because she needed to create the image in her head first and it took quite some time. This spring Karolina was going to talk about how to break down difficult projects into manageable chunks at her event, NPC in Gothenburg Sweden, and it dawned on her that Mika was a great example of what you can make when you break down a difficult project into smaller steps.


She had finally figured out how she wanted him to look and as it felt to be too difficult a task to make him in one go, it was actually a perfect project for the NPC presentation.


Karolina made Mika primarily with Cernit Metallic (in Rust and Hematite colours) because in her experience it gives excellent mica shift effect. It is not difficult to guess then, where Mika’s name comes from. Of course, it comes from the fact that he is made with the mica shift technique. In our opinion, the result is outstanding. We especially admire the silky sheen of Mika’s fur, which is the result of proper sanding and buffing, and his cute expression.


-


Karolina Söderberg je švédská polymerová umělkyně, majitelka obchodu s polymerovou hmotou a organizátorka Nordic Poly Campu (NPC). Tvoří dekorace na dorty, rozkošná zvíř8tka pokrytá květinami a samozřejmě také šperky. Okamžitě jsme se zamilovali do jejího lišáka, Miky. Karolina říká, že byl inspirován podzimem, ale k jeho vytvoření se dostala až teď, na jaře.


Proces tvorby byl tak dlouhý, protože si nejprve potřebovala v hlavě utvořit jasnou představu a to zabralo poměrně dost času. Letos na jaře měla Karolina na své akci, NPC ve švédském Gothenburgu, mluvit o tom, jak si složité projekty rozdělit na zvládnutelné části a došlo jí, že Mika je skvělým příkladem toho, co můžete vytvořit, když si složitý projekt rozplánujete na menší kroky. Už měla vymyšleno, jak by měl Mika vypadat a protože měla pocit, že vyrobit ho najednou by bylo příliš těžké, byl perfektním projektem právě pro její prezentaci.


Karolina vyrobila Miku hlavně z Cernitu Metallic (v barvách Rez a Hematit) protože má vyzkoušeno, že se s ním dá dosáhnout perfektního efektu mica shift. Není tedy těžké uhodnout, odkud pochází Mikovo jméno. Je pojmenován podle techniky, kterou ho Karolina vytvořila. Podle nás je výsledek úžasný. Obzvlášť obdivujeme hedvábný lesk Mikova kožíšku získaný správným broušením a leštěním a také jeho roztomilý výraz.160 views