top of page

FRAMED LANDSCAPES


Look at these landscapes created by the Russian artist Anastasia Kovaleva. They have a special nostalgic air about them, perhaps due to the colours that Anastasia used. Also her technique is very interesting, which you can appreciate especially if you take a closer look. It strongly resembling the way in which impressionist painters worked. Anastasia says that she’s a visual type of person and it’s very important for her to see beauty in people, things, nature, pieces of art – simply everywhere. 


Anastasia, who lives in Krasnodar, works in an environmental lab and creates polymer clay art in her spare time. Art is the air she breathes and it motivates and inspires her and gives her the chance to express herself.


Before encountering polymer clay, Anastasia had already tried various artistic techniques such as beadweaving, straw application, Khokhloma and Gorodets paintings (traditional Russian folk decorating methods), mehendi and nail art. She first touched clay back in 2011 and she keeps modelling with the material ever since. 

Her favourite modelling techniques are what she likes to call floral filigree, applique work, and polymer clay painting. Her brand is called Loochezart and Anastasia explained its origin to us. It derives from the Russian word for “radiant”. She chose this name because she tries to embed the warmest and kindest feelings and emotions into all of her creations. Feel free to explore her social media and enjoy the beauty of her delicate artwork.


-


Podívejte se na tyto krajinky vytvořené ruskou umělkyní Anastasií Kovalevou. Vyzařují zvláštní nostalgickou atmosféru, možná díky barvám, které Anastasia použila. Také její technika je velmi zajímavá, což obzvláště vynikne, pokud se podíváte zblízka. Silně připomíná způsob, jakým pracovali malíři v období impresionismu. Anastasia říká, že je založením vizuální typ, proto je pro ni velmi důležité hledat krásu v lidech, věcech, přírodě, uměleckých dílech – prostě všude.


Anastasia, která žije v Krasnodaru, pracuje v laboratoři specializující se na životní prostředí a ve svém volném čase tvoří z polymeru. Umění je pro ni vším, inspiruje a motivuje ji a dává ji možnost vyjádřit se. Předtím, než se setkala s polymerovou hmotou, měla už zkušenosti s různými uměleckými technikami jako například korálkovou výšivkou, obrázky ze slámy, speciálními folklorními typy malby, tetováním hennou a zdobením nehtů. Polymeru se poprvé dotkla v roce 2011 a od té doby z něj modeluje.


Jejími oblíbenými technikami jsou květinové filigrány, polymerové appliqué a malování polymerem. Její značka se jmenuje Loochezart a Anastasia nám vysvětlila, jak název vznikl. Je odvozený od ruského slova, které znamená zářivý. Vybrala si ho, protože se vždy snaží do všech svých výtvorů vložit co nejvřelejší a nejlaskavější pocity a emoce. Projděte si Anastasiiny sociální média a potěšte se pohledem na její jemné výtvory.
183 views
bottom of page