DIVERSELY UNIQUEIt’s quite well known that creative souls are often burdened almost unbearable sensitivity and mental hardships which make creating difficult or impossible sometimes. The German multimedia artist Simone Lengewitz also experienced a period of time when she was unable to pursue her creative journey due to mental illness. Luckily, therapy and hard work helped her to find her strength again and start creating, so now we have a chance to admire her diverse artwork.


Simone utilizes a wide range of mediums and techniques in her work, including both digital and analog.


There’s one interesting thing about the materials she incorporates into her pieces – she only uses natural materials, such as shells and feathers, that she collects herself during walks with her son. The artist also consciously works with the natural “flaws” of the found material and makes them part of the design.


In her art, she often mixes a portion of humor and some kind of deeper meaning. One of her obsessions is making snails and we wanted to know why. Simone explains that for her snails are the perfect embodiment of diversity, uniqueness and also cuteness. Snails take their time, they don't rush through life. They just live in the moment, being content with who they are. They are colorful and come in all sizes and shapes. They are an icon for non-judgemental gender fluidity, body positivity and independence.


She uses polymer clays of all kinds and always puts some kind of armature inside the snails to make them more stable. Some of her snails have poseable eyes, which makes them even more fun. For painting she uses heat set paints and pastels. All in all, her sculptures are truly unique, humorous and also quite topical – have you ever seen a snail with a selfie stick? If not, check out Simone’s social media and have fun!


-


Ví se, že kreativní duše jsou často zatíženy téměř nesnesitelnou citlivostí a mentálními problémy, které někdy tvorbu ztěžují, nebo úplně znemožňují. Německá umělkyně Simone Lengewitz také zažila období, kdy se nemohla věnovat tvoření kvůli duševnímu onemocnění. Terapie a tvrdá práce jí naštěstí pomohly znovu najít sílu tvořit, takže nyní máme příležitost obdivovat její různorodou tvorbu.


Simone používá ve své tvorbě široké spektrum médií a technik, digitálních i analogových. Na přírodních materiálech, které zakomponovává do svých děl, je zajímavé to, že je všechny sama sbírá na procházkách se svým synem. Umělkyně také vědomě pracuje s určitými přirozenými „nedokonalostmi“ přírodnin a proměňuje je v součást designu.


Ve své tvorbě často míchá porci humoru a určité hlubší významy. Jednou z jejích posedlostí je tvorba šneků a my jsme samozřejmě chtěli vědět proč. Simone nám vysvětlila, že šneci jsou pro ni dokonalým ztělesněním rozmanitosti, jedinečnosti a také roztomilosti. Šneci nikam nespěchají, neženou se životem. Žijí v přítomném okamžiku a jsou spokojeni s tím, kým jsou. Vyskytují se ve všech možných barvách, velikostech a tvarech. Nehodnotí, neodsuzují, jsou ikonou proměnlivé genderové identity, pozitivního přístupu k tělu a nezávislosti.


Při tvoření používá polymerové hmoty všech značek a všechny její sošky mají zabudovanou nějakou armaturu kvůli větší stabilitě. Někteří z jejích šneků mají polohovatelné oči, proto jsou ještě zábavnější. K povrchové úpravě používá teplem fixované barvy a pastely. Sečteno a podtrženo, její tvorba je opravdu jedinečná, vtipná a také velmi aktuální – no řekněte, už jste někdy viděli šneka se selfie tyčí? Pokud ne, nakoukněte na Simoniny sociální sítě a bavte se!221 views