BLACK WHITE ELEGANCE


Martina Burianova from the Czech Republic created wonderful pendants from polymer clay, where you can perfectly see the inspiration from the winter mood and first snow. For Martina is very typical with emphasis for a contrast, black color, and surface techniques. In her new work, she plays with subtle crackling pattern, metallic sheets and metallic elements that she combines together with polymer clay tastefully.


It is worth mentioning the very good compositions of her pendants and original design that Martina shares at her sold-out workshops and her Facebook profile.


-


Martina Burianová vytvořila nádherné přívěsky z polymerové hmoty, kde se krásně projevila inspirace zimní náladou a prvním sněhem. Pro Martinu je velmi typický styl, kde dává důraz na kontrast, černou barvu a povrchové techniky. V jejích nových špercích si hraje s jemným krakelováním, metalickými pláty a také kovem, který s polymerem vkusně kombinuje.


Za zmínku stojí také parádní kompozice jejích šperků a neotřelý design, s kterým Martina slaví úspěch na vyprodaných kurzech i na jejím profilu na Facebooku.
0 views