WOODEN VARIATIONSEva Hašková is one of the best known Czech polymer clay artist and teachers. She has gained popularity due to her complex, perfectly executed organic designs in her typical colour palettes. Besides colours, Eva pays a lot of attention to textures and impeccable composition, each of her projects is elaborated into the smallest detail.


Her two latest earring designs draw on Delphine Vignoble’s faux wood technique, which Eva completed with her own original techniques. The round earrings showcase the contrast of imitation wood with Eva’s favourite translucent clay.


Inclusions in different shades enhance the ombre effect that stands out especially when you put your hair up and let light shine through the colourful part of earrings. The rectangular design demonstrates Eva’s great sense of colour. The pattern nicely combines chevron with micromosaic and it complements the “wooden” part. As a whole, the earrings are sizeable but comfortable to wear at the same time. The design allows a lot of space for various colour combinations. 


Eva currently offers classes on both designs, so don’t hesitate to get in touch with her in order to find out when you can enroll in case you’re interested. She is a great and very patient teacher and taking a workshop with her is pure delight. 


-


Eva Hašková je jednou z nejznámějších českých polymerových umělkyň a lektorek. Oblibu si získala zejména díky svým komplexním, technicky skvěle provedeným organickým šperkům v pro Evu typických barevných kombinacích. Kromě barev se Eva ve své tvorbě hodně zaměřuje na textury a bezchybnou kompozici. Každý z jejích projektů je propracovaný do nejmenšího detailu.


Její nejnovější náušnice vycházejí z techniky imitace dřeva od Delphine Vignoble, kterou Eva doplnila svými vlastními vzory. Kulaté náušnice dávají vyniknout kontrastu imitace dřeva a Eviny oblíbené průsvitné hmoty. Inkluze ještě umocňují ombre efekt, který nejlépe zvýrazníte, pokud si vyčešete vlasy nahoru a dovolíte světlu pronikat přes průsvitnou hmotu. Hranaté náušnice krásně dokládají Evin skvělý cit pro barvy. Vzor hezky kombinuje chevron s mikromozaikou a doplňuje „dřevěnou“ část. Celkově jsou náušnice poměrně velké, ale zárověň se dobře nosí. Design náušnic poskytuje velký prostor pro různé barevné kombinace.


Eva v současnosti oba projekty učí, tak se s ní neváhejte spojit a zjistit, kdy se můžete na kurzy přihlásit, pokud vás techniky zajímají. Eva je skvělá a velmi trpělivá lektorka a její workshopy jsou opravdu příjemné.193 views