TREE PENDANT


It’s beautiful to see inspiration coming from nature. We are surrounded by the never-ending ideas and beautiful structures, but you need to let your eyes open to see things differently. Ivana Brozova from the Czech Republic created a lovely pendant with a tree in the middle as the focal element.


It looks like she covered the tree with some kind of metallic paint. For the pattern, she used a technique with crackle effect. The hollow lentil shape of the pendant is completed with metal findings and natural string, which fits together perfectly.


Ivana is well-known in the Czech Republic for her style and perfection, she brings into her art. Find more about Ivana at her website.


-


Je krásné vidět v umění inspiraci pocházející z přírody. Jsme obklopeni nekončícími nápady a překrásnými strukturami, jen je potřeba mít oči otevřené a dívat se na svět odlišně. Ivana Brožová nedávno vytvořila nádherný šperk, kde hlavní roli hraje motiv stromu.


Vypadá to, jako by na strom aplikovala metalickou barvu. Pro celkový vzor použila techniku s popraskaným efektem. Celý lentilkovitý dutý tvar je propojen s přírodní šňůrkou kovovými komponenty, které perfektně ladí dohromady s přívěskem.


Ivana je v Česku známá pro svůj styl a preciznost, kterou do své tvorby přináší. Více o ní najdete na jejích webových stránkách.

170 views