top of page

THE MICROWORLD


A style inspired by nature, materials, microworld and organic, is very popular on the polymer clay field. Melanie West as the most popular clayer in this category has been creating in the organic style for several years already, and she moves it forward. On her Facebook profile, she shared a few days ago her new soft brooches, which seems to be a perfect accessory for these wintry weather and it can make your coat looks much better!

Melanie is well-known for her techniques where she mainly uses transparent clay. For her art, she firstly creates the bases and then cover them with next layers of clay and apply her prepared canes with organic motifs onto it. In this case, she used a wonderful combination of colors in grey and beige tones.


"These are all brooches, but there will be earrings and some other stuff," she wrote on her profile. So we still have a lot we can look forward to!


-


Styl inspirovaný přírodou, materiály, mikrosvětem a samotnou organikou, je v polymeru velice populární. Jeho nejznámější představitelka Melanie West si s ním pohrává již několik let a neustále jej posouvá kupředu. Na svém Facebooku nedávno představila sérii jemných kamínků, které slouží jako brože, které v chladném období krásně ozdobí ne jeden kabát.


Melanie je známá pro své techniky, kde hojně využívá vlastností transparentní hmoty. Pro své výrobky nejprve tvoří základy, které následně potahuje dalšími vrstvy hmoty a aplikuje na ně vyrobené canes s organickými motivy. V tomto případě využila nádherné kombinace barev v odstínech šedé a béžové.


“Všechno jsou to brožky, ale chystám se ještě vytvořit náušnice a další šperky,” píše na svém profilu. A tak se máme ještě na mnohé co těšit!

279 views
bottom of page