top of page

SPRING, FINALLY!Spring is inevitably associated with growth, renewal and flowers. And it’s not different this year, despite the difficult times we live in. The art of Marina Nurkina, a polymer clay artist based in Latvia, is fresh, radiant and so reminiscent of spring.


Daffodils are one of the spring flowers that inspire Marina a lot. She says that they’re easy to craft and make a flower composition fresh, brisk and elegant. This spring she claims to be addicted to the combination of bright yellow colour and light blue.We can probably trust her, seeing the beautifully crafted necklace, bracelet, earrings, brooch and hairpins with delicate daffodils and forget-me-not flowers.


We especially like the perfect, clean execution of Marina’s pieces. Her jewellery is delicate, well-balanced, in pleasant, soft colour palettes and incredibly detailed. Her floral compositions are simply a treat to look at. If you have a moment, check out the Facebook page dedicated to her brand, Jurma, and fall in love with her wearable flowers that never wilt.


And if you have the feeling that you have already seen Marina’s artwork before, you are definitely right. We published her tutorial in last year’s second issue of the magazine (which is still available in the shop, by the way, so grab one if you haven’t already done so).


-


Jaro je neodmyslitelně spjato s růstem, obnovou a květinami. A není tomu jinak ani tento rok, bez ohledu na to, v jak těžkých časech právě žijeme. Tvorba Mariny Nurkiny, polymerové umělkyně žijící v Lotyššsku, je svěží, zářivá a jaro velmi připomíná.


Narcisy jsou jedna z květin, které Marinu často inspirují. Říká, že se jí snadno tvoří a v květinové kompozici jsou osvěžující a elegantní. Dodává, že letos na jaře je úplně závislá na kombinaci zářivě žluté a světle modré. A my jí to můžeme klidně věřit, když se díváme na překrásně vyvedený náhrdelník, náramek, náušnice, brož a sponky s jemnými narcisy a pomněnkami.


Obzvlášť se nám líbí dokonalé, čisté provedení Marininých kousků. Její šperky jsou jemné, dobře vyvážené, v příjemných pastelových barevných kombinacích a neuvěřitelně detailní. Její květinová aranžmá jsou opravdu potěchou pro oko. Pokud máte chvilku, určitě se podívejte na Facebookové stránky věnované její značce Jurma a zamilujte se do jejích kytek, které můžete nosit a nikdy neuvadnou.


A máte-li dojem, že už jste Marininu tvorbu někde viděli, máte rozhodně pravdu. Marinin tutoriál vyšel v loňském druhém čísle časopisu (které máme, mimochodem, stále ještě na skladě, tak jej julovte, pokud ho ještě nemáte).240 views