top of page

PRINTED POLYMER


Julia Zhilenkova is not a full-time artist, creating with polymer clay is a leisure time activity for her, but her artwork is definitely on a professional level. Her creative process is very intuitive, she hardly ever sketches her designs or remembers particular colour recipes.


Her jewellery is often rustic it has a distinctly ethnic feel about it. Julia loves African art and often creates pieces inspired by African culture. She also loves patterns and textures. Her pieces show off her great sense of form and shape. She hates to repeat herself and always tries to come up with something new and original.In her new collection, which was also created spontaneously, Julia experiments mostly with botanic prints and geometric patterns. here’s a good sense of contrast and great design as usual. We also love the colour combinations. Julia says that she just wanted to try new textures, stencils and techniques.


If you feel intrigued by Julia’s artwork, you can find out more in our book A New Generation of Polymer Clay, where we feature Julia together with another 26 artists. There are not only great pictures of her beautiful jewellery, but also her detailed tutorial waiting for you.


-


Julia Zhilenkova není umělkyní na plný úvazek, tvoření s polymerem je pro ní pouze koníčkem, ale její tvorba rozhodně na profesionální úrovni je. Její tvůrčí proces je velmi intuitivní, téměř nikdy si své nápady neskicuje a obvykle si ani nepamatuje, jak namíchala konkrétní barvy svých šperků.


Její šperky jsou často rustikální, se silně etnickým nádechem. Julia miluje africké umění a často tvoří šperky inspirované africkou kulturou. Miluje vzory a textury. Její tvorba ukazuje, že má velmi dobrý smysl pro tvary a formy. Nerada se opakuje, proto se vždy snaží přijít s něčím novým a originálním.


Ve své nové kolekci, která vznikla rovněž spontánně, experimentuje Julie zejména s rostlinnými motivy a geometrickými vzory.  A nechybí zde ani skvělý smysl pro kontrast a design. Moc se nám líbí také barevné kombinace na náušnicích. Julia říká, že si pouze chtěla vyzkoušet nové šablony, textury a techniky.


Pokud vás Juliina tvorba zaujala, najdete ji v naší knize A New Generation of Polymer Clay, kde ji představujeme spolu s 26 dalšími umělci. Čekají tam na vás nejen kvalitní fotky Juliiných šperků, ale také její podrobný návod, který si pro vás připravila.


255 views

Related Posts

See All