PATIENCE FOR GEOMETRY


Do you like the geometry in polymer? There are thousands of patterns you can bring to your creations. For making them all you need are a ruler, a sharp blade and a lot of patience. Jana Honnerova from Czechia is a master of making small geometric colorful patterns. She already developed a lot of interesting patterns in her work and if you will have a look at her work, we are sure you will just sit and think about how she made them.


For making her new brooch, she found inspiration in one picture she drew as a child. It's nice to see that she has had the talent from the beginning. As an adult, you can open your old notes from your childhood and utilize some good ideas.


-


Máte rádi geometrii v polymeru? Existuje tisíce vzorů, které můžete přenést do svých výtvorů. Pro jejich výrobu pak už jen potřebujete pravítko, ostrý řezák a trpělivost. Jana Honnerová je mistryní ve vytváření drobných geometrických vzorů. V průběhu let už stihla vymyslet i spoustu vlastních originálních motivů, kdy při bližším pohledu přemýšlíte, jakým způsobem je vyrobila.


Při výrobě její nové brože se nechala inspirovat obrázkem, který nakreslila jako malá. Je zřejmé, že talent měla již od dětství. Však zkuste i vy nakouknout do svých starých deníků a využít z nich některé dobré nápady.


236 views