NOT SO GEOMETRICThe marriage of organic and geometric can take on a multitude of forms. The necklace by Sophie Pollion is one such example. There are a lot of strictly geometric shapes but the overall feeling is not austere or cold. With its composition, weathered look and monochromatic colour scheme with just the right amount of accent colour, the necklace oscillates between something akin to an ancient artifact and a piece of graphic art.


And it’s no wonder. The maker of the necklace, French artist Sophie Pollion, is a graphic designer by profession.She has been working as a polymer jewelry designer for five years and she says she is passionate about both polymer clay and drawing. It didn’t surprise us at all when she confessed to liking geometric shapes, abstract art and anything out of the ordinary.


We were curious to find out what the medium means for her and why she likes it so much. Sophie says that the polymer clay has become a playground where the only limit is the imagination. And our imagination – as we know very well – is limitless, that’s why we can’t wait see what else she creates with this wonderful material.


-


Snoubení organického s geometrickým na sebe může vzít množství rozmanitých podob. Náhrdelník z dílny Sophie Pollion je jedním takovým příkladem. Přestože na něm najdete množství přísně geometrických tvarů, celkový dojem nevyznívá stroze nebo studeně. Díky své kompozici, jakoby větrem ošlehanému vzhledu a monochromatické barevnosti s tím správným množstvím akcentující barvy, náhrdelník osciluje někde mezi historickým artefaktem a grafikou.


A není se čemu divit. Jeho autorka, francouzská umělkyně Sophie Pollion, je původní profesí grafická designérka. Posledních pět let však navrhuje a vyrábí šperky z polymerové hmoty a říká, že má vášeň jak pro polymer, tak pro kreslení. Nepřekvapilo nás, když se nám svěřila, že má velice ráda geometrické tvary, abstraktní umění a všechno, co je nějakým způsobem neobvyklé.


Zajímalo nás, co pro ni polymerová hmota znamená a proč ji má tak ráda. Sophie říká, že polymer se stal doslova jejím hřištěm, kde jediným omezením je její představivost. Už se nemůžeme dočkat, co dalšího Sophie vytvoří.355 views