MAGNOLIA NECKLACE


Black and white. That’s all Olga Chernyshova needed to recreate her first encounter with a blooming magnolia in polymer clay. She recalls she was absolutely fascinated by the sight of the tree covered in white blooms in early April in South Korea. And there is one more – quite personal – story behind this necklace. Very soon after this experience Olga gave birth to her first son, so for her magnolias are strongly connected with motherhood.


The clean design and minimal colour scheme is not only typical of Olga’s new series but it’s also reminiscent of the ‘naked’ character of magnolias in bloom (the leaves usually come much later than the blooms).


Olga often creates statement necklaces and pays attention also to the practical aspect of her jewellery. This is true about her magnolia necklace as well – it is assembled on a silicone stretch cord, so it’s really comfortable to wear.


-


Černou a bílou. Jen tyto barvy potřebovala Olga Chernyshova k tomu, aby v polymeru zachytila své první setkání s kvetoucí magnólií. Při vzpomínce si vybavuje, že byla úplně pohlcena pohledem na strom zahalený v bílých květech někdy na počátku dubna v Jižní Koreji. K náhrdelníku se váže ještě jeden – velmi osobní – příběh. Krátce po tomto zážitku se Olze narodil její první syn a tak jsou pro ni magnolie neoddělitelně spjaty s mateřstvím.


Čistý design a minimální barevnost jsou typické nejen pro její novou kolekci, ale také nám připomínají „holý“ vzhled kvetoucích stromů magnolie, kdylisty obvykle raší až po květech.


V tvorbě Olgy často najdete výrazné, mohutné náhrdelníky, proto se věnuje také praktickému aspektu svých šperků. To platí i pro tento náhrdelník, který je navlečen na pružné silikonové šňůrce pro pohodlné nošení.
157 views