GRAPHIC DESIGN OBSESSION


It’s hard to look at the exquisite limited-edition art jewellery made by Vicki Murphie and not think about graphic design. The Australian artist herself admits that graphic design is one of the biggest influences in her work. She keeps exploring the form and shape and the limitless possibilities of black and white. She is also obsessed with stripes, colour blocking, visual textures and abstract work.


Vicki, who’s an interior designer by day, established her own brand, Sasha + Max Studio, in 2009. She says that making jewellery enables her to create on a much smaller scale than in her day job. She loves building patterns and creating details in polymer clay as well as pairing polymer components with other elements, but how did it all start?


After years of buying art beads from other worldwide artists, in 2017 she discovered the joys of polymer clay for herself and was well and truly hooked.


In her work Vicki pays lots of attention to each step of the whole creative process. Her pieces are designed, built, cut, sanded and assembled by hand. We love Vicki’s clean work with the material and the way in which she combines simple graphic patterns with solid colours and sophisticated designs to achieve great effects. Visit Vicki’s accounts on social media and enjoy her great artwork and skills.


-


Je těžké se dívat na tyto úžasné šperky, které Vicki Murphie vyrábí v limitovaných sériích, bez toho, aniž bychom pomysleli na grafický design. Sama australská umělkyně přiznává, že grafický design je jedním z nejsilnějších vlivů v její tvorbě. Neustále zkoumá možnosti forem a tvarů i kombinace černé a bílé. Je také posedlá proužky, často ve své práci využívá colour blocking (kombinace velkých ploch různých barev, obvykle z opačných stran barevného spektra), textury a abstrakci.


Vicki, která pracuje jako interiérová designérka ve svém studiu, založila svou vlastní značku Sasha + Max Studio v roce 2009. Říká, že tvorba šperků jí umožňuje pracovat v mnohem menším měřítku než je tomu v interiérovém designu. Moc ráda vytváří vzory a hlavně detaily a také ráda kombinuje polymerové komponenty s dalšími materiály. Ale jak to celé začalo? Po letech kupování originálních korálků od ostatních umělců z celého světa objevila v roce 2017 polymerovou hmotu a okamžitě se na ní stala závislá.


Ve své tvorbě věnuje mnoho pozornosti každému kroku celého tvůrčího procesu. Každý z jejích šperků je navržen a vyroben výhradně ručně. Moc se nám líbí její čistá práce s polymerem a způsob, jakým Vicki kombinuje jednoduché grafické vzory s jednobarevnými plochami a sofistikovaným designem, čímž dosahuje skvělých efektů. Projděte si její účty na sociálních sítích a užijte si její umění a dovednosti.


333 views