top of page

FABRIC INSPIRATION


Can you still remember when and how you first started working with polymer clay? The American artist Karen Troise can’t. But she recalls that her interest in this medium was sparked by one of the legends of the international polymer clay community, Donna Kato. With advent of Pinterest and YouTube, Karen had developed as an artist and her skills improved over time, as evidenced by her artwork.


Along with making beautiful jewelry, Karen loves to sew, crochet and knit. It should not surprise us that Karen is so creative and loves working with her hands, because her father was an artist from Spain and her mother was crafty too.


She has been working with polymer clay for more than 15 years now and, in her own words, she never gets bored. She says is still amazed by all the different things you can do with it and all you need to do is follow your imagination.


Karen was recently looking to boost her inspiration, so she turned to fabric. She loves fabric patterns and so she decided to recreate them in polymer clay. The results are stunning – the colours and patterns perfectly match the clothes – and they were actually the reason why we discovered Karen and her art.


Apart from making jewellery, Karen and her husband also develop and sells her own tools for working with clay. You might want to check out her cane reducer or slicer. You can find them on her YouTube channel and other social media.


-


Pamatujete si ještě, kdy a jak jste poprvé začali pracovat s polymerovou hmotou? Americká umělkyně Karen Troise ne. Vybavuje si ale, že její zájem o toto médium zažehla Donna Kato, jedna z legend mezinárodní polymerové komunity. S nástupem Pinterestu a YouTube se Karen jako umělkyně začala rozvíjet a její dovednosti se během času postupně zlepšovaly, což dokazuje její tvorba.


Kromě krásných šperků Karen také šije, háčkuje a plete. Nemělo by nás překvapovat, že je tak kreativní a velmi si užívá všechny ruční práce, protože její otec byl umělec původem ze Španělska a její maminka taktéž tvořila. S polymerem Karen pracuje už 15 let a, dle svých vlastních slov, ji to nikdy neomrzí. Říká, že ji stále udivují všechny ty věci, které se s polymerem dají tvořit a jediné, co musíte udělat, je následovat svou představivost.


Karen nedávno potřebovala najít nějakou svěží inspiraci, začala tedy nové nápady hledat v textilu. Vzory na látkách přímo miluje, proto se rozhodla je vytvořit z polymerové hmoty. Výsledky jsou úžasné – barvy a vzory přesně odpovídají těm na oblečení – a díky nim jsme Karen a její tvorbu vlastně objevili.


Kromě tvoření Karen spolu s manželem navrhuje, vyrábí a prodává různé nástroje pro práci s polymerem. Možná vás bude zajímat její nástroj na snadnou redukci canů, nebo krájení plátků z canů. Najdete je na jejím YouTube kanálu nebo dalších sociálních sítích.274 views

Related Posts

See All