CIRCUIT BOARDS


Heidi Helyard is an Australian artist who transitioned from fiber art to working with polymer clay about three years ago. She creates small-scaled jewellery collections and one-off pieces of wearable art. She prides on the fact that, unlike mass-produced fashion jewellery that floods the market, each of her pieces is unique and unduplicated.


She loves experimenting with polymer and she is a big believer in failure in order to discover new things. Heidi also incorporates different materials into her polymer clay creations. At first, she used polymer to embellish her fiber art pieces. Later on she employed fibers in her polymer clay creations and she keeps exploring other options.


In this post we would like to introduce Heidi’s latest collection called “Circuit Boards”, which is clearly inspired with metal findings. Being an experimenter in nature, she wanted to incorporate the findings as unique decorative details rather than mere connectors. Due to their monochromatic colour scheme with subtle accents, Heidi’s are pieces truly universal but far from boring. Despite being inspired by electronic circuit boards with a hint of steampunk, they don’t feel cold or strict. They invite you to touch them and wear them. Try it!


-


Heidi Helyard je australská umělkyně, která před třemi lety přešla od práce s textilními technikami k polymeru. Vytváří malé kolekce šperků, či jednotlivé originální kousky nositelného umění. Je pyšná na to, že každý její kousek je – na rozdíl od masově produkovaných šperků zaplavujících trh – jedinečný a neopakovatelný.


Velice ráda experimentuje s polymerem a věří v sílu omylu jako nástroje k objevování nových věcí. Také často a ráda začleňuje do svých polymerových výtvorů jiné materiály. Nejdříve používala polymer pouze k dekorování svých textilních výrobků. Později začala pracovat s polymerem jako hlavním médiem a používat textilní vlákna k ozvláštnění svých polymerových výrobků. A s hledáním dalších možností rozhodně nekončí.


V tomto příspěvku bychom vám rádi představili její nejnovější kolekci „Circuit Boards“ (v překladu „plošné spoje“), která je inspirována kovovými komponenty. Jako opravdová experimentátorka chtěla přijít s nějakým inovativním použitím klasických spojovacích komponentů, proto je zakomponovala plošně, jako ozdobné prvky. Monochromatická barevnost s jemnými barevnými akcenty dělá z jejích šperků univerzálně nositelné, ovšem nikoli nudné kousky. Přestože jsou inspirovány elektronikou s nádechem steampunku, nepůsobí Heidiny šperky studeně nebo přísně. Spíše lákají k doteku a k tomu, ať je nosíte. Zkuste to!148 views