BIRDS WITH PERSONALITY


Olga Ryabikova creates animal brooches with gemstones that almost look as if they stepped out of a comic book. When you look closely at each of her pieces, you can almost tell what the animal is like – friendly, funny, kind, kind of smug or a bit mischievous. There are things, however, that they all have in common – they’re well-executed and beautifully painted.


Olga, who lives in Saint-Petersburg, is a print designer. She loves fine art and different kinds of handiwork and – as obvious from her brooches – she’s very keen on mixed media. She’s not only an artist but also a writer. So far she has published two books on crafting with natural materials.


She first started using polymer clay four years ago. At first she made pendants but once she was making a birthday present for her friend and it turned out to be the first funny bird brooch. She liked it so much that she kept making more and more of them.


And where does her inspiration come from? She says she’s often guided by the stones that she uses for brooches. Their form and texture helps her see the image of the creature, its character. Not just “some kind of bird”, but THE bird as a personality. Olga says she really loves everything fun and positive – things that make people smile. We have to agree – Olga’s birds definitely put smiles on our faces. And how about you?


-


Olga Ryabnikova tvoří brože s polodrahokamy v podobě zvířat, která vypadají úplně jako by právě vystoupila z nějaké komiksové knížky. Když se pozorně zadíváte na každé zvířatko, dokážete velice přesně říct, jakou má povahu - přátelskou, veselou, laskavou, trochu namyšlenou, či maličko škodolibou. Jsou ale věci, které mají všechny její postavičky společné - jsou precizně provedené a krásně namalované.


Olga, která žije v Petrohradu, pracuje jako návrhářka látek. Miluje výtvarné umění a ruční práce a - jak je vidět na jejích brožích - velice ráda pracuje kombinovanou technikou. Není jen umělkyní, ale také spisovatelkou. Doposud jí vyšly dvě knihy o tvoření s použitím přírodních materiálů. S polymerem začala pracovat před čtyřmi lety. Nejdříve z něj tvořila přívěsky na náhrdelníky, ale jednou dělala dárek pro kamarádku k narozeninám a vyšla z toho první veselá ptačí brož. Olze se tak zalíbila, že jich začala tvořit víc a víc.


A odkud čerpá inspiraci? Říká, že se velice často inspiruje kameny, které v brožích používá. Jejich tvar a textura jí pomáhají vytvořit charakter bytosti, na které zrovna pracuje. Netvoří “jen tak nějaké ptáčky”, ale ptáčky s opravdovou osobností. Olga miluje všechno veselé a pozitivní - věci, které lidi lidi rozesmějí. Musíme souhlasit s tím, že se to Olze daří - její ptáčci nám rozhodně vykouzlili úsměv na tváři. A vám?