TINY FLOWER EARRINGS


Maria Yakovenko inspires us with her lovely style full of tiny flowers, which she tries to make looking very naturalistic. She is from Ukraine and started working with polymer clay in 2013.


She believes that tenderness and airiness are important in jewelry making. For the new issue of the Polymer Week Magazine, she prepared a wonderful tutorial for which you will need only a few tools to make these subtle earrings with tender realistic flowers.
Find a moment for yourself, make a cup of tea and get carried away by the precise creative process which allows you to let go of all your thoughts.


-


Maria Yakovenko nás inspiruje jejím příjemným stylem plným jemných kvítků, které se snaží vytvářet co nejvíce realisticky.

Maria pocházející z Ukrajiny s polymerem začala pracovat v roce 2013.


Věří, že ve šperkařství je nejdůležitější jemnost, čistota a lehkost provedení. Pro nové číslo časopisu Polymer Week Magazine připravila nádherný návod na výrobu těchto decentních náušnic s jemnými realistickými kvítky, na který potřebujete jen pár nástrojů.


Najděte si chvilku pro sebe, uvařte si šálek čaje a nechte se unést precizním tvořením, při kterém nemusíte myslet na nic jiného.0 views