STYLIZED ORGANIC


On Facebook, you can find a lot of groups for clayers like the one called „Polymer Clay Friends Challenge" organized by Andrea Kazda. This site is based on interesting challenges when Andrea shares one picture every two months. This picture should be the inspiration and also the theme for others to create a specific product from polymer clay.

Meike Lucia Friemel from Germany surprised us with her necklace inspired by a photo of snow and rose hips. Her necklace is very original and very feminine with a contrast of red, black and white color.

She appropriately transformed all natural shapes into the stylish geometric and quite a minimalist ones, nevertheless it does not bored you. Have a look at the contrast of edges. Rosehips have round ones, but the rest of the necklace is made with sharp edges and very soft texture. In the end, Meike combined polymer clay shapes with buna cord and atypical clasp made from clay, which is matching perfectly with all parts of the necklace.


-


Na Facebooku naleznete mnoho polymerových skupin, jednou z nich je také „Polymer Clay Friends Challenge", kterou spravuje Andrea Kazda. Každé dva měsíce sdílí jeden obrázek, který slouží ostatním jako inspirace a zároveň je tématem jejich tvorby. Členové skupiny tedy každé určité období vytváří výrobky na jedno společné téma, stejně jako Meike Lucia Friemel z Německa, která se pochlubila nádherným náhrdelníkem inspirovaným fotografií šípků a sněhu.

Její náhrdelník je velmi originální a ženský s kontrastem červené, černé a bílé. Ve své stylizaci přetransformovala tvary organické na tvary geometrické a výsledek je krásně jednoduchý až minimalistický, přesto se při pohledu na jednotlivé tvary nenudíte. Všimněte si také kontrastu hran. Šípky jsou oblé, naopak zbytek tvarů je tvořen s ostrými hranami, jemnými texturami a vše je kompletováno vhodným bunacordem a atypickým zapínáním z polymeru, které nádherně koresponduje se všemi částmi náhrdelníku.296 views