SPARKLING CELLSCéline Calone Benisti, also known as CCBenistyle, is a French polymer clay artist. She discovered polymer clay in 2007 in order to sculpt small object for children, and she has been working with the medium ever since. Céline says that she enjoys creating jewellery as much as seeing it worn by her customers.


What does she love most about polymer? Perhaps not surprisingly, she appreciates all the many possibilities that the medium offers her. The versatility of polymer greatly boosts her creativity, which has no limits.In the context of the current worldwide pandemic, a lot of generous artists have shared free tutorials. One of them is Sandrine Arevalo Zamora, who contributed with her cellular cane. Céline’s latest creation, this shiny bracelet, which combines polymer with a leather accent, nicely highlights the cellular pattern. Using Cernit clay allowed Céline to achieve necessary flexibility. Céline emphasizes the importance of proper baking and recommends to keep the required temperature and baking time to get the best results.


She says that her bracelet is perfect for the spring time, regardless of the quarantine and we agree with her. The shiny look, combination of different materials and textures with inclusions, the optimistic colour scheme – all this makes her bracelet a perfect spring accessory.


-


Céline Calone Benisti, také známá pod značkou CCBenistyle, je francouzská polymerová umělkyně. Polymerovou hmotu objevila v roce 2007, když hledala materiál, ze kterého by mohla modelovat malé předměty pro děti, a od té doby s médiem soustavně pracuje. Céline říká, že z tvoření šperků má stejnou radost jako z toho, když je vidí na svých zákaznicích. Co se jí na polymeru líbí nejvíce? Asi vás nepřekvapí, že na tomto médiu oceňuje především jeho možnosti a všestrannost, kterou jí nabízí. Tato všestrannost také výrazně podporuje tvořivost, která nemá žádné hranice.


V současné koronavirové pandemii mnoho štědrých umělců sdílí s ostatními tutoriály zdarma. Jedním z nich je i Sandrine Arevalo Zamora, která vytvořila návod na „buněčný“ cane. Célinin nejnovější šperk, zářivý náramek v kombinaci polymeru s koženým akcentem, dává hezky vyniknout vzoru buněk. Použitím Cernitu docílila Céline potřebné pružnosti náramku. Zdůrazňuje důležitost dodržení doporučené teploty a délky pečení, abychom dosáhli nejlepších výsledků.


Céline říká, že náramek se perfektně hodí na jaro, bez ohledu na karanténu a my s ní souhlasíme. Třpytivý vzhled, kombinace různých materiálů a textur s inkluzemi, optimistická barevná paleta – to vše dělá z jejího náramku perfektní jarní doplněk.

431 views