top of page

SINGING COLOURS


Chris Baird has been creative since the age of four, which means she has been making things with her hands for 63 years. Over time, she has painted murals, made wood carvings with moving parts, and drawn with pastels and other media. For the past ten years polymer clay has been her medium of choice.


She says loves working with the material because of all the options it gives her. It can be carved and sculpted and, much to her delight, it takes transfers of photo images and pencil drawings. The variety of colour, opaque to translucent, and the way colours remain discrete until they are pushed into smooth Skinner blends keeps her at the work table.


Looking at Chris’ pieces, you can easily guess that colour is her favorite element. It is perhaps the most significant element in her designs, too. She looks for combinations that are discordant and pushes them to harmonize. She says she always likes to have a variety of dark and light tones, and warm to cool hues in her pieces.


Chris confesses that she works to surprise myself. She often starts with a preconceived idea and once she fails at it and gets a bit frustrated, it triggers her creativity. She starts quickly assembling scraps, her brain goes to “what if?”, and her hands start grabbing disparate elements. This sets up a puzzle. Engaged in solving, she is in a space that is alert yet dreamlike and time stops.


She admits that she is not good at the precision of making canes and prefers to build pieces one at a time. Each one is a little world and we love the raw colourful energy that they emit.


-


Chris Baird je kreativní od doby, co jí byly čtyři roky, což znamená, že vyrábí věci rukama už 63 let. Za tu dobu vystřídala mnoho technik – vytvářela nástěnné malby, věnovala se dřevořezbě, kreslila suchými pastely a mnoha dalšími médii. Posledních deset let tvoří z polymerové hmoty.


Říká, že na práci s polymerem miluje hlavně všechny možnosti, které jí tento materiál dává. Může z něj sochat, nebo do něj rýt a k její velké radosti na něj může také přenášet různé obrázky a kresby. U svého pracovního stolu tráví mnoho času díky široké paletě dostupných barev, od neprůhledných k průsvitným, a díky jejich schopnosti se krásně hladce mísit v blendech.


Když se díváte na Chrisiny šperky, snadno uhodnete, že barvy jsou oblíbeným a hlavním prvkem v její tvorbě. Vyhledává disharmonické barevné kombinace a hledá způsob, jak je harmonizovat. Říká, že se ve všech svých špercích snaží obsáhnout jak tmavé, tak i světlé tóny, stejně jako teplé a studené odstíny.


Svěřuje se, že tvoří, aby překvapovala sama sebe. Často začíná tvořit s konkrétní představou a jakmile se jí tuto představu nepodaří ztvárnit a začne být trošku frustrovaná, její kreativita se rozjede naplno. Rychle začne skládat kousky scrapu, její mozek se začne ptát „co kdyby“ a její ruce začnou kombinovat zdánlivě nekombinovatelné prvky. Je to jako skládačka. Celý proces tvoření ji naprosto pohltí a dostane se do snového stavu, kde čas přestane existovat.


Chris přiznává, že precizní skládání canů jí moc nejde a dává přednost tvoření jednotlivých originálních kousků. Každý z nich představuje malý svět a nám se moc líbí syrová barevná energie, kterou vyzařují.
261 views