top of page

PLAY EVERY DAY


The art of Jenny Sorensen oscillates somewhere between cute and magical. Fairy cottages, fantasy doors as portals to different worlds, and fanciful little creatures make you smile and wonder. What’s behind the door? Who lives here? And are they friendly? Jenny often uses really pleasant harmonious colour combinations and there are a lot of details that draw your eyes to her pieces.


Jenny, the creative soul of her clay studio, Wishing Well Workshop, is a self-taught polymer clay artist. She picked up her first bar of clay when she was only twelve years old. Over the years she has worked with many art mediums, but, in her own words, has always circled back to polymer.


She admits to being grateful that she gets to play with this amazingly versatile material every day. She says that there is something truly satisfying about creating something from nothing, and nearly thirty years later, she still finds the process thrilling.


She spends a lot of her time in her studio, where she enjoys mixing her own color palettes and sculpting on natural elements like stones, wood, and shells. She loves embracing every part of the creative process starting with an idea, and ending with shipping a pretty package off to a collector. And the fans of her artwork really appreciate her attitude. Check out Jenny’s social media and find out for yourself.


-


Tvorba Jenny Sorensen se pohybuje na pomezí roztomilého a magického. Vílí domečky, fantazijní dveře jako portály do jiných světů a vymyšlené malé bytůstky vám vyloudí úsměv na tváři a zároveň vzbuzují spoustu otázek. Co je za těmito dveřmi? Kdo zde bydlí? A jsou ty bytosti přátelské? Jenny často používá velmi příjemné harmonické kombinace barev a množství detailů přitahuje váš zrak k jejím výtvorům.


Jenny, která je kreativní duší své značky Wishing Well Workshop, se s polymerem naučila pracovat zcela sama. Poprvé vzala kostičku hmoty do ruky v pouhých dvanácti letech. Během času pracovala s mnoha uměleckými materiály, ale – dle svých vlastních slov – se vždy nějakou oklikou nakonec vrátila k polymeru. Připouští, že je vděčná za to, že si s tímto všestranným materiálem může hrát každý den. Říká, že proces, během kterého z ničeho vznikne něco, ji velice uspokojuje, a i po téměř třiceti letech je to pro ni stále velmi vzrušující.


Tráví hodně času ve svém ateliéru, kde si užívá míchaní vlastních barev a modelování s použitím přírodních prvků jako jsou kameny, dřevo a mušle. Nesmírně ji baví celý tvůrčí proces od vymýšlení nápadu, přes jejich realizaci, až po odeslání finálního produktu k zákazníkovi. A její fanoušci tento přístup bezpochyby oceňují. Nakoukněte na Jenniny sociální sítě a přesvědčte se sami.


176 views