MINIMALISTIC STYLE


On the polymer scene, she is known as the author of unusual and minimalistic pieces. As one of the few, she mastered the combination of polymer clay with other materials, however with the palette of colors and the individual shapes she keeps it simple. Céline Charuau, a French artist, demonstrates to people that with polymer clay you can achieve that fantastic design.


A few days ago she shared her wonderful necklace where you can exactly see, how Céline combines metal and polymer clay together.An easy and elegant combination of colors, minimalistic shapes, and delicacy of used silver. Have a look at more of her work at her social media profile.


-


Na polymerové scéně je známá jako autorka nevšední minimalistické tvorby. Jako jedna z mála bravurně ovládá kombinování polymerové hmoty s dalšími materiály, s barevnou paletou i jednotlivými tvary se ale drží při zemi. I to v její tvorbě udává velmi jasný rukopis. Céline Charuau, francouzská umělkyně, lidem dokazuje, že i z polymerové hmoty lze vytvářet velmi slušný design.


Před pár dny Céline zveřejnila její nový náhrdelník, kde můžete krásně vidět, jak kombinuje kov s polymerem dohromady.

Jednoduchá a elegantní kombinace barev, minimalistické tvary a jemnost použitého stříbra. Více jejích výrobků najdete u ní na sociálních sítí.0 views