LESSON IN MINIMALISM


The essence of minimalism – that’s how you could sum up the art of Yukari Tateuchi. The Japanese artist says that she actually doesn’t know why she creates. She just wants to. She had some experience with jewellery design, and metal carving in particular, before encountering polymer clay for the first time, but working with metal didn’t fully satisfy her.


For her, the biggest advantages of polymer clay are its colours, pliability, lightness and texture. Her creations are simple in design, usually monochromatic, often black or in the shades of gray with a pop of colour. She also likes to add metal leaf accents to her pieces, maybe as a reminder of her metalsmithing period.


She regularly takes part in art exhibitions both in Japan and in Europe and artisan markets, too. But Yukari is not only a jewellery maker, she also teaches workshops herself. Visit her website and indulge in a truly minimalist experience.


-


Esence minimalismu – tak by se dala shrnout tvorba Yukari Tateuchi. Japonská umělkyně přiznává, že vlastně ani neví, proč tvoří. Prostě chce. Zkušenosti s výrobou šperků, konkrétně s prací s drahými kovy, měla už předtím, než se poprvé setkala s polymerovou hmotou. Práce s kovem ji však plně neuspokojovala.


Největšími přednostmi polymerové hmoty jsou podle ní její barevnost, tvárnost, lehkost a textura. Její šperky mají jednoduchý design, obvykle monochromatickou barevnost, často jsou černé nebo v odstínech šedé s barevným akcentem. Ráda také ve svých kreacích používá kovové plátky, možná jako připomínku časů, kdy pracovala s kovem.


Pravidelně se účastní výstav jak v Japonsku, tak i v Evropě, a také řemeslných trhů. Yukari ale není jen šperkařka, sama také práci s polymerem učí. Navštivte její webové stránky a dopřejte si skutečně minimalistický zážitek.127 views