HOSPITABLE LANDSCAPESLooking at Madiha Siraj’s complex pieces and inspecting every nook and cranny resembles surveying unfamiliar landscapes. Places that are unknown and yet hospitable and inviting. Once you start, you can’t stop until you get acquainted with every little detail.


Madiha is a Muslim American artist living in the United States. She first started using polymer clay in 2010, while still in college, and has continued to use it ever since. We can trace two major trajectories in her art; one reveals her fascination with vibrant color, and the other explores the possibilities of monochrome artwork.


Her colourful abstract pieces exude vibrant energy. They are visually stimulating and brimming with movement. They bring a sense of joy and whimsy. There is a lot happening even on a small area and you need to take quite some time to take it all in.


Her monochromes, on the other hand, are much more subtle. They have allowed her to really hone her craft and create complex flowers and pattern shapes that have various heights, which creates a sense of depth. The flowers are hyper detailed and cover the panel allowing the viewer to get lost in all the little details. 


Looking at Madiha’s complex pieces and inspecting every nook and cranny resembles surveying unfamiliar landscapes. Places that are unknown and yet hospitable and inviting. Once you start, you can’t stop until you get acquainted with every little detail.


-


Když se díváte na spletité instalace Madihy Siraj a zkoumáte každičký detail, máte dojem, jako byste procházeli neznámou krajinou. Místy, která jsou neznámá, přesto pohostinná a lákavá. Jakmile začnete, je těžké přestat, dokud neprozkoumáte všechny zákoutí a skulinky.


Madiha je americká umělkyně muslimského vyznání, která žije ve Spojených Státech. Poprvé použila polymerovou hmotu ve své tvorbě v roce 2010, ještě za studií, a od té doby s ní už nepřestala pracovat. V její práci můžeme pozorovat dva hlavní směry – jeden odkrývá fascinaci výraznými barvami, druhý se zabývá zkoumáním možností monochromatické tvorby.


Její pestrobarevná díla jsou plná života, pulzují energií. Jsou vizuálně velmi stimulující a překypují pohybem. Přináší pocit radosti a jisté ztřeštěnosti. I na malé ploše se toho hodně děje a potřebujete docela hodně času, abyste to vše vstřebali.


Madižiny monochromatické asambláže jsou mnohem jemnější. Díky nim opravdu vypilovala svoje modelovací dovednosti a vytváří složité květiny i abstraktní tvary v různých výškách, které výsledným vzorům dodávají hloubku. Její květiny jsou propracované do nejmenšího detailu a jimi pokryté panely vám umožňují ztratit se v záplavě drobností.


160 views