CUTE MARINE CREATURES


The cute and slightly goofy polymer clay mobiles by Estelle Marchal are obviously influenced by her childhood. Estelle was born and raised in the French countryside, where her father used to raise a lot of animals. Every summer her family would go to the sea side and she was already drawn to crabs, shrimp, starfish or any living creatures she could find hiding under the rocks during the tides.


Later on, Estelle studied and trained to become a laboratory technician in molecular biology, which is her current job. In April 2009, she moved to Denmark and, being unemployed at that time, she started claying to occupy her free time.


She made geese, flamingos and pelicans back then. She also really enjoyed her walks along the beach, picking and collecting beautiful pieces of driftwood. Later on in the summer of that same year, Estelle’s pregnant sister-in-law visited her, and asked for a mobile, which she made, using the driftwood she had found. In November 2010 she launched her blog, the PtitsMobiles (small mobiles), and the range of her clay figures soon included sea creatures.


Estelle says that most of the time she has a clear picture in her mind of what she wants to create. She also admits that although it is difficult for her to draw on paper what she wants to make, it is not too difficult for her fingers to shape my ideas. One of her favorite moments in the creative process is when she adds the tiny black dots of clay onto those big eyes of her creatures. Suddenly, it’s like her creatures come to life. The mounting part is technically interesting as well – finding the right balance so the mobile is aesthetically harmonious can be challenging.


Estelle adds that she puts a bit of herself in every mobile she makes, and the thought of the mobile gently swinging in a kid’s bedroom, making them smile with their goofy look and protecting them in their sleep with their big glowing in the dark eyes, definitely is a good feeling.


-


Roztomilé a mírně ztřeštěné závěsné dekorace z polymeru od Estelle Marchal jsou zjevně inspirovány jejím dětstvím. Estelle se narodila a vyrostla na francouzském venkově, kde její otec choval různá zvířata. Každé léto pak rodina jezdila k moři a už tenkrát ji přitahovali krabi, krevety, hvězdice a další živočichové, které nacházela při odlivu pod kameny.


Později studovala na laboratorní techničku v oboru molekulární biologie, což je i její současné zaměstnání. V roce 2009 se přestěhovala do Dánska a jelikož byla v té době nezaměstnaná, začala tvořit z polymeru, aby nějak vyplnila volný čas. V té době modelovala hlavně husy, plameňáky a pelikány. Také si hodně užívala procházky po pláži a sbírání hezkých kousků naplaveného dřeva. Později toho léta ji navštívila její těhotná švagrová a požádala ji, aby vyrobila závěsnou dekoraci pro miminko, což Estelle udělala a použila k tomu právě ony kousky naplaveného dřeva. V listopadu 2010 spustila svůj blog, the PtitsMobiles, a v její tvorbě se začaly objevovat také figurky mořských živočichů.


Estelle říká, že většinou má v mysli jasnou představu o tom, co chce vyrobit. Také připouští, že přestože je pro ni těžké tuto představu přenést na papír, vytvarovat ji v prstech takový problém není. Jedním z oblíbených momentů tvůrčího procesu je pro ni chvíle, kdy přidá černé tečky hmoty do velkých očí svých zvířátek. Náhle jakoby oživla. Proces sestavování dekorace je také technicky zajímavý – najít správnou rovnováhu tak, aby dekorace byla esteticky vyvážená, může být někdy obtížné.


Estelle dodává, že do každé dekorace, kterou vyrobí, dává kus sebe. Nejvíc se jí líbí představa, že se dekorace jemně pohupuje v dětském pokojíčku, děti se při jejím pozorování smějí a bláznivé figurky s velkýma očima, které svítí ve tmě, je v noci hlídají.
203 views