top of page

COZY SEASON


This season has something for everyone – occasional warm sunny days, rainy days with lots of reading, thick cozy sweaters, tasty hot beverages, walks in beautifully colourful forests; just choose whatever you like. Around Halloween, most people go for something scary. We, on the other hand, decided to go for something nice this time.


The Russian artist Vera Ivashkevich created these tiny realistic pumpkin brooches just in time for All Hallows’ Eve. With all the colour variations, they make a perfect accessory to wear throughout the autumn months. They would look amazing on a thick cardigan or your favourite coat, wouldn’t they?


Vera, who runs her own creative brand Missmouse, has been working with polymer for over ten years now. She says that it’s her passion and sculpting helps her relax and de-stress. She pays a lot of attention to detail, but the most important value in her artwork is its neatness. Vera always strives for perfection and if you take a close look at her pieces, you can see that the quality of craftsmanship is outstanding.


Another important thing for the artist is to have and constantly develop her own style. She most often sculpts animals and sweets. If you check out her social media, you can find there a wide range of interesting objects – jewelery, decorated mugs, jars and all kinds of small decorative objects. Whether it’s a succulent, cone of ice-cream or a cute kitchen appliance, they are all equally lovely. 


-


Toto roční období má něco pro každého – občasné teplé a slunečné dny, deštivé dny, kdy si můžete hodně číst, pohodlné tlusté svetry, chutné horké nápoje, procházky v překrásně vybarveném lese – prostě si jen vyberte, co vám vyhovuje. Okolo Halloweenu si většina lidí užívá spíš strašidelné věci, my jsme se však tentokrát rozhodli pro něco roztomilého.


Ruská umělkyně Vera Ivashkevich vytvořila tyto drobné realistické brože ve tvaru dýní právě včas na oslavu tohoto svátku. Rozmanité barevné variace z nich dělají ideální doplněk, který můžete nosit celý podzim. Vypadaly by úžasně na tlustém kardiganu, nebo vašem oblíbeném kabátu, co říkáte?


Vera, která má svou vlastní kreativní značku, pracuje s polymerem už více než deset let. Říká, že je to její vášeň a modelování jí pomáhá odpočívat a zbavit se stresu. Hodně pozornosti věnuje detailům, ale za největší hodnotu pokládá čistotu provedení svých výrobků. Vera se vždy snaží o dokonalost a pokud se zblízka podíváte na její výrobky, uvidíte, že její zručnost je obdivuhodná.


Další důležitou věcí je pro tuto umělkyni její vlastní styl a také to, že jej neustále rozvíjí. Nejčastěji modeluje zvířata a sladkosti. Pokud se podíváte na její sociální sítě, najdete tam velkou škálu zajímavých věcí – šperky, dekorované hrnky a sklenice a mnoho dalších drobných dekorativních předmětů. Ať už je to sukulent, kornoutek zmrzliny, nebo roztomilý kuchyňský spotřebič, všechny její výrobky jsou stejně rozkošné.138 views
bottom of page