CANDY BUGS


Even if you suffer from entomophobia (extreme fear of insects), we promise – you’re going to love Katya Gavrylenko’s bugs. These beautifully decorated polymer creatures resemble candy rather than annoying six-legged animals. Tiny flowers in different colour palettes are blooming on perfectly smooth background and you feel like petting the cute bug in your hand.


Katya started working with clay in the year 2010. Back then it was just a hobby for her but that changed quite fast and she quickly went from claying for fun to serious artwork. She is the founder of her own brand, GAVRYLENKOjewelry, and produces well-elaborated pieces of jewellery and accessories.


Her collections vary in style and colour but Katya’s work is always guided by the same principle – she wants to create more beauty in this world. She pays a lot of attention to detail and each bead or ornament is created with love.


-


I kdybyste náhodou trpěli entomofobií (extremním strachem z hmyzu), slibujeme vám, že brouky z dílny ukrajinské umělkyně Katyi Gavrylenko si zamilujete. Tihle krásně dekorovaní broučci připomínají spíš sladké cukrovinky, než otravná šestinohá zvířátka. Miniaturní pestrobarevné květinky vykvétají na hladkém podkladu a vy máte chuť si broučka pochovat v dlani.


Katya začala pracovat s polymerem v roce 2010. Tenkrát to byla jen její záliba, ale to se velmi brzy změnilo a rychle přešla k seriózní umělecké tvorbě. Katya je zakladatelkou značky GAVRYLENKOjewelry, pod kterou tvoří propracované šperky a doplňky.


Její kolekce se hodně liší stylem i barevností, ale Katya se při práci řídí stejným principem – jejím cílem je přinést do našeho světa víc krásy. Hodně se zaměřuje na detail a každý její korálek nebo ozdoba jsou vytvořeny s láskou.


169 views