top of page

SEEDS OF HOPEThe inspiration for this brooch came to the Belarusian jewellery designer Anna Rudaya during the caronovirus pandemic. At this period, Anna’s whole family – just like the families of many other artists’ – has to stay at home, which means that there is very little time for sculpting and creating jewellery.


The brooch is made in Anna’s typical style – organic, in attractive colour combinations and with a balanced composition. She says that she made a necklace where the main element was very similar to this brooch. But making such a necklace takes several days of work.


With limited time on her hands, it was more convenient for her to do something less time consuming and so the idea for such a brooch came to her. The brooch is simple but makes a powerful impression at the same time and it can be proven. Anna says that many girls and women have already fallen in love with it.


Anna called the brooch "Pod of Hope" because she wants to stay positive and hopes that this strange period of life will change to a more joyful one soon. We share Anna’s wish and keep our fingers crossed for all of us so that a change for the better comes soon.


-


Inspirací k vytvoření této brože byla pro Annu Rudayu, běloruskou návrhářku šperků, právě současná celosvětová pandemie koronaviru. V tomto období musí Annina rodina, stejně jako rodiny mnoha dalších umělců, zůstat doma. To však znamená, že času na tvoření není nazbyt.


Brož je vytvořena v Annině typickém stylu – je organická, v přitažlivých barevných kombinacích a s vyváženou kompozicí. Anna říká, že už kdysi vyrobila náhrdelník, jehož ústřední prvek byl velmi podobný těmto brožím. Jenže výroba takového náhrdelníku zabere několik dní. S omezeným množstvím času, který má nyní k dispozici bylo pro Annu praktičtější vyrobit něco, co je méně časově náročné. Brož je jednoduchá, ale zároveň rozhodně zaujme. Anna říká, že už se do ní zamilovala nejedna dívka či žena.


Anna pojmenovala tuto brož „Pod of Hope“ (lusk naděje), protože chce zůstat optimistická a doufá, že toto podivné období v našich životech bude brzo nahrazeno obdobím radostnějším. Sdílíme Annino přání a držíme nám všem palce, aby změna k lepšímu přišla brzy.
203 views