top of page

NIGHT BUTTERFLY
Anna Malnaya was looking for something new to make from polymer clay. She thought about making butterflies, but then she realized that beautiful butterflies are made quite often by different artists. But how about moths?


She began to look for photos of moths and observed them closely. Moths are not only interesting nocturnal creatures, they are also mysterious and provide a lot of space for artistic interpretation. Anna gladly plunged into the creation of her collection entitled White and Dark Moths.Her moths brooches are carefully handcrafted and very detailed. Their wings shimmer and you can almost see them flutter at dusk in the moonlight. By the way, have you ever heard about the secret language of brooches? You can express your mood or opinion by wearing the right brooch. Will it be a moth one?


In case you are looking for some inspiration, visit Anna’s Instagram account. You can find there more of her jewellery and also process videos with her interesting technique.


-


Anna Malnaya hledala nový nový námět pro svou polymerovou tvorbu. Přemýšlela o motýlech, ale potom si uvědomila, že mnoho polymerových umělců už krásné motýly z polymeru tvoří. Ale co takhle můry?


Začala si hledat fotografie můr a důkladně je zkoumat. Můry jsou nejen zajímavá stvoření, která jsou aktivní zejména v noci. Jsou také tajemné a poskytují dostatek prostoru pro tvůrčí interpretaci. Anna se s nadšením ponořila do tvoření a vznikla její kolekce White and Dark Moths (Světlé a tmavé můry).


Její brože ve tvaru můr jsou pečlivě vymodelované a velice detailní. Jejich křídla se třpytí, skoro jako by se třepetala za soumraku v měsíčním svitu. Mimochodem, slyšeli jste už o tajné řeči broží? Můžete jednoduše vyjádřit svou náladu nebo názor tím, jakou brož si připnete na svetr nebo sáčko. Bude to třeba ta ve tvaru můry?


Pokud hledáte inspiraci, navštivte Annin účet na Instagramu. Najdete tam další šperky z její dílny a také videa z procesu tvorby s její zajímavou technikou158 views
bottom of page