MESSENGERS OF SPRING


Petra Nemravová is one of the big names in the Czech polymer clay community. She‘s not only an artist, but also the organizer of many polymer clay events and the owner of probably the best known art and crafts supply store. She provides Czech polymer clay enthusiasts with polymer clay, tools and accessories as well as lots of inspiration. Today we would like to show you her cute spring birds.


Among other things, Petra is a very kind person and her words about the origin of this project prove it. She says that she created these little messengers of spring and good mood as a response to the current coronavirus quarantine.


She was hoping that these little birdies in different colours could bring joy into our lives and put a smile on our faces. And she was right about that.


We love the colour combinations, silkscreened patterns and the idea of putting the birdies on the wreath. If you want to grab some art supplies, check out her e-shop (it’s also in English). In case you’d like to make your own chirpy friends to cheer yourself or your loved ones up, follow the link to Petra’s step-by-step tutorial. It’s only in Czech but the photos themselves are enough to make everything clear.


-


Petra Nemravová je jedním z velkých jmen v české polymerové komunitě. Není jen umělkyní, ale také organizátorkou mnoha polymerových akcí a provozovatelkou jednoho z pravděpodobně nejznámějších obchodů s kreativními potřebami. Českým polymerovým nadšencům dodává polymerovou hmotu, nástroje a příslušenství, stejně jako spoustu inspirace. Dnes bychom vám chtěli přestavit její roztomilé jarní ptáčky.


Kromě jiného je Petra také velice laskavá, což dokazují její slova o vzniku tohoto projektu. Říká, že tyto malé posly jara a dobré nálady vytvořila v reakci na aktuální situaci kolem koronaviru a karantény. Doufala, že tihle malí ptáčci v pestrobarevných kombinacích pomohou přinést radost do našich životů a vykouzlí nám úsměv na tváři. A měla pravdu.


Moc se nám líbí barevné kombinace, sítotiskové vzory a nápad s umístěním ptáčků na věnec. Pokud si chcete ulovit nějaké potřeby ke tvoření, neváhejte nakouknout na Petřin e-shop. No a jestli si chcete vyrobit vlastní ptáčky a rozveselit tak sebe nebo svoje blízké, klikněte na odkaz na Petřin návod krok za krokem.162 views