LOVE SPREADS QUICKER


We find ourselves living in difficult times. The external conditions are tricky – we still know very little and many might feel afraid. We worry about the health and well-being of our loved ones and our own. The good news is that there is always hope and we can choose how we want to behave under such adverse circumstances. The artistic community has already shown great compassion and solidarity and polymer clay artists are no exception.


The renowned artist Sonya Girodon prepared a free tutorial for everybody who would like to boost their mood by creating (not only) while in self-isolation and can‘t stick to their usual routines.


Sonya’s Hakuna Matata technique has a distinctly rustic feel to it. The pieces she made using the technique show a great warm colour palette that lifts your spirit just by looking at it. We also love the combination of different patterns and the overall look.


If you want to give Sonya’s technique a try, you can find it on her Facebook wall. She will be happy to see your results, so don’t forget to take some pics and show her your creations. Thank you, Sonya!


-


Nacházíme se nyní v těžkých časech. Podmínky okolo nás jsou složité – pořád toho víme hodně málo a můžeme se cítit vystrašení. Děláme si starosti o zdraví a pohodu našich blízkých i nás samotných. Dobrá zpráva je, že naději máme vždycky a můžeme si vybrat, jak se budeme za tak nepříznivých okolností chovat. Umělecká komunita už ukázala, že je schopna velkého soucitu a solidarity a polymeroví umělci nejsou výjimkou.


Známá polymerová umělkyně Sonya Girodon připravila tutoriál zdarma pro všechny, kteří si chtějí zlepšit náladu tvořením, (nejen) když jsou v izolaci a nemohou se věnovat svým obvyklým aktivitám. Sonyina technika Hakuna Matata je výrazně rustikální. Šperky, které s její pomocí vytvořila nám zvedají náladu už jen svou kombinací krásných teplých barev. Moc se nám líbí také kombinace různých vzorů a celkový vzhled šperků.


Pokud chcete vyzkoušet Sonyinu techniku, najdete ji na jejím Facebookovém profilu. Bude ráda, když jí ukážete výsledky svého tvoření, proto nezapomeňte svoje výrobky nafotit a sdílet. Děkujeme, Sonyo!


719 views