BOHEMIAN MAGIC


Lorraine Vogel’s signature style could be aptly described as bohemian in the best sense of the world. Lorraine is a self-taught American artist who has always loved surface techniques. Tireless experimenting with different mediums including inks, acrylic paints and pastels brought her many interesting results.


Unlike other artists, Lorraine doesn’t teach workshops, she shares her knowledge via online tutorials. Today we would like to show you two free tutorials that Lorraine published on the StencilGirl and Sculpey blogs. They included her favourite stencils, texturing and colours. We can hardly think of a more versatile technique. Just imagine all the colour and pattern combinations you can try!


For Lorraine, the process itself is often much more satisfying than its outcomes. If you want to have fun claying and explore more of Lorraine’s work, don’t hesitate and head to her online shop, where you can purchase many different well-prepared tutorials. They are definitely worth it!


-


Styl tvorby Lorraine Vogel by se dal výstižně charakterizovat jako bohémský v nejlepším smyslu slova. Lorraine je americká umělkyně, která se technikám práce s polymerovou hmotou naučila sama. Vždycky tíhla k povrchovým technikám a neúnavným experimentováním s různými médii včetně inkoustů, akrylových barev a pastelů dosáhla mnoha zajímavých výsledků.


Na rozdíl od mnoha jiných umělců Lorraine neučí workshopy, ale svoje znalosti sdílí prostřednictvím návodů. Dnes bychom vám chtěli ukázat dva tutoriály zdarma, které Lorraine publikovala na blozích StencilGirl a Sculpey. Využívají Lorraininých oblíbených šablon, texturování a barev. Sotva si dokážeme představit variabilnější techniku. Jen pomyslete na všechny ty kombinace barev a vzorů, které můžete vyzkoušet!


Proces tvorby je pro Lorraine často mnohem uspokojivější než jeho výsledky. Pokud si chcete užít tvoření a seznámit se s Lorraininou tvorbou, neváhejte a navštivte její online obchod, kde si můžete zakoupit mnoho velmi dobře připravených návodů. Rozhodně stojí za to!

530 views