ACTION ART


The Spanish artist Juan Carlos Gomez Urruela, who lives in Bilbao, dedicates his time to sculpting and occasionally painting. He has been modelling for two years now, but has always painted and drawn. He actually started modelling with the use of new technologies, such as zBrush, but then he discovered that working with his hands, modelling and shaping the material, gave him a lot more satisfaction.


Juan works together with his sister, who also models figures. The are just in the process of creating their own studio, Meketrefe Studio, to make themselves known and offer their services to others.


Their tastes are quite diversified, they draw inspiration from many different sources – from classic figures from Disney, Marvel, manga, comic books, robots, sci-fi, retro and vintage to pop art, with art toys as a notable trend.


They also love creating new characters and fantastic animals and decorating them with different patterns or textures. Both Juan and his sister like to test and use different types of modelling materials that are at their disposal, including recycled objects. There’s often a funny twist in their sculptures as well as exaggerated features to add character to their figures. Take a moment to explore their artwork, which shows great craftsmanship.


-


Španělský umělec Juan Carlos Gomez Urruela, který žije v Bilbau, se věnuje modelování a příležitostně i malování. Modeluje pouhé dva roky, ale malování a kreslení se věnoval odjakživa. Začal modelovat s použitím moderních technologií, například programu zBrush, ale potom zjistil, že pracovat rukama, vlastnoručně hníst a tvarovat hmotu, ho uspokojuje mnohem více


Juan pracuje spolu se svou sestrou, která také tvoří figurky. Spolu zakládají svůj vlastní ateliér, Meketrefe Studio, aby se dostali do povědomí a mohli svoje služby nabídnout ostatním. Jejich vkus je poměrně různorodý, inspiraci čerpají z různých zdrojů – počínaje klasickými postavami od Disneyho, Marvela, z manga, komiksů, robotů, sci-fi, retro a vintage stylu, až po pop art. Tedy vesměs ze všeho, kde můžeme najít umělecké hračky jako významný trend.


Nesmírně rádi také vytvářejí svoje vlastní postavy a fantastická zvířata a zdobí je různými vzory a texturami. Jak Juan, tak jeho sestra ve své tvorbě rádi zkoušejí a používají různé modelovací hmoty, které mají k dispozici, včetně recyklovaných předmětů. V jejich sochách často najdeme vtipný detail, stejně jako přehnané rysy, které postavám dodávají charakter. Udělejte si chvilku a objevte jejich tvorbu, která vyniká zejména skvělým řemeslným zpracováním.84 views