SUCCULENT ​ARTWORK


Janna Baranovska has been working with polymer clay for more than four years. "When I took the polymer clay into my hands I immediately liked it," she says. In her art inspiration comes from everywhere, but it looks like in past months she has been focused on the natural world and its details.


Be inspired by her incredible succulent necklace made with modeling hundreds of tiny parts. Janna chose quite a cold palette of green-blue tons and added an accent of pink.
"While my jewelry may not always attract the mass market customer, I hope to find more people who can appreciate the uniqueness of my creations," says Janna. And we like her way of thinking!


-


Janna Baranovska s polymerem pracuje již více jak čtyři roky. "Když jsem poprvé vzala hmotu do svých rukou, okamžitě se mi zalíbila," říká. Pro svou tvorbu nachází inspiraci kdekoliv, v posledních měsících se ale zaměřuje na přírodu a její detaily.


Inspirujte se jejím nádherným náhrdelníkem se sukulenty, který vytvořila modelováním stovek různých částí. Janna pro svůj šperk zvolila chladnou paletu zelených a modrých odstínů s jemným akcentem růžové barvy.


"Možná mé šperky nezaujmou celý trh, já ale doufám, že nadchnou více lidí, kteří umí ocenit unikátnost mých výtvorů," říká Janna. A nám se její styl přemýšlení zamlouvá!


0 views