top of page

FAUX OR REAL


The main elements that are very typical of Stella Glushko’s jewellery are faux metal technique – silver, copper, bronze, or gold, textures and colour accents. The Russian artist mastered the art of metal imitation in polymer clay to the point where you are not sure what you’re actually looking at. Is it metal or is it polymer?


Her necklace beautifully demonstrates everything that Stella is good at. The two textured medallions are a combination of silver and bronze and the bigger one has a cabochon of real dalmatian jasper set in it. The polymer components are completed with dalmatian and hematite beads. As a whole, the necklace is bold but not showy.


Stella likes to incorporate semi-precious stones into her polymer pieces and her jewellery has a strongly rustic feel to it, yet it is not rough or unrefined. She often adds floral motives or a pop of bright colour to create contrast and bring life to the composition. If you go through the artist’s Instagram account, you can find there many more examples of her signature style. It is definitely worth checking out.


-


Hlavními prvky, které jsou typické pro šperky z dílny Stelly Glushko, jsou imitace kovů – stříbra, mědi, bronzu či zlata, textury a barevné akcenty. Ruská umělkyně zvládla techniku imitace kovu natolik, že si někdy vůbec nemůžete být jisti tím, na co se vlastně díváte. Je to kov nebo polymer?


Tento náhrdelník krásně ukazuje všechno, v čem je Stella dobrá. Dva texturované medailony jsou kombinací stříbra a bronzu a v tom větším je zasazen kabošon pravého dalmatinského jaspisu. Stelle se kámen líbí hlavně proto, že jí připomíná křepelčí vejce. Polymerové komponenty jsou doplněny korálky dalmatinského jaspisu a hematitu. Celý náhrdelník je výrazný, ale nikoli křiklavý.


Stella ráda do svých šperků zasazuje polodrahokamy, její tvorba je velmi rustikální, ale nepůsobí hrubě nebo nekultivovaně. Často používá květinové motivy nebo výrazný barevný akcent, aby dosáhla kontrastu, nebo oživila vznikající kompozici. Pokud si projdete její účet na Instagramu, najdete tam mnoho příkladů jejího typického stylu. Určitě stojí za vidění.176 views