DELICATE GRADIENTS


This delicate flower jewellery by Anastasia Rybkina shows beautiful colour gradients and a great sense of detail. We can imagine there are hours and hours of patient modelling of individual petals behind every single piece. If you’re curious how she creates her earrings and pendants, check out her YouTube channel. The Russian artist lets us take a peek at her creative process in a series of short videos.


There are currently many skillful polymer clay artist in Russia, but when Anastasia started working with polymer five years ago, there was only a handful of polymer clay enthusiasts in her country. That’s why she had to explore the possibilities of the material herself.


Her pieces are always so well executed, clean and precise. It’s no wonder that when she started offering her creations on the internet, she got a lot of positive feedback and her jewellery sold really quickly. That encouraged her to further develop her skills and creativity.

Anastasia is also very active on her social networks. For example, she has over 20,000 fans on her Instagram account. In case you love tasteful romantic jewellery, visit her social media and treat yourself to Anastasia’s tender flowers.


-


Tyto jemné šperky od Anastasie Rybkiny se pyšní krásnými barevnými přechody a ukazují autorčin cit pro detail. Dokážeme si představit, že za každým jednotlivým kouskem se skrývají hodiny a hodiny trpělivého modelování jednotlivých okvětních lístků. Pokud vás zajímá, jak tvoří svoje náušnice a přívěsky, nakoukněte na Anastasiin kanál na YouTube, díky kterému nám ruská umělkyně poodhaluje svůj tvůrčí proces v sérii krátkých videí.


V současnosti je v Rusku mnoho talentovaných polymerových umělců. Když však Anastasia před pěti lety s polymerem začínala, byla v její zemi jen hrstka polymerových nadšenců. To je také důvod, proč se většinu věcí musela naučit sama. A naučila se toho opravdu hodně.


Její šperky jsou vždy bezvadně provedené, čisté a precizní. Není divu, že když svou tvorbu začala nabízet na internetu, dostala mnoho pozitivních ohlasů a šperky jí doslova mizely pod rukama. To ji motivovalo k dalšímu rozvoji svých dovedností a kreativity.


Anastasia je také velmi aktivní na svých sociálních sítích. Například jen na svém instagramovém profilu má více než 20 tisíc sledujících. Pokud máte rádi vkusné romantické šperky, určitě navštivte její profil na Instagramu nebo YouTube a odměňte se pohledem na její něžné kvítky.


118 views